کانال تلگرام شباویز
×

منــــــو

جهت دریافت رایگان آخرین تورها در ایمیل خود عضو شوید.

شهر آمستردام

آمستردام - هلند ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ ۰۸:۴۷


شهر آمستردام 

جغرافیای طبیعی آمستردام 

بندر آمستردام ، پایتخت و بزرگترین شهر هلند است که در جنوب ایالت نرد هلند (North Holland)  در عرض جغرافیایی 52 درجه و 37 دقیقه شمالی و طول جغرافیایی 4 درجه و 82 درجه ی شرقی قرار گرفته است. مساحت کل آمستردام 219 کیلومتر مربع است که 166 کیلومتر مربع آن را خشکی و 53 کیلومتر مربع آن آب است.

amsterdam_city_shabavizparvaz_01

آب و هوای شهر آمستردام 

آمستردام آب و هوای معتدل و ملایمی دارد، آب و هوایی که به شدت تحت تاثیر مجاورت دریای شمال ، از غرب و بادها و طوفان‌های شمال غربی است. آمستردام در زمستان یک دوره ی کوچک یخبندان دارد؛ اگر چه معمولا ً خیلی کم برف می بارد و تابستانی مطبوع دارد با روزهایی که دمای آنها حداکثر به 20 تا 25 درجه سانتی گراد می رسد. بهار و پاییز هلند نیز بسیار دلپذیر و مطبوع است، ولی گاهی هم گرم می شود.

amsterdam_city_shabavizparvaz_02

براساس میانگین دما ، طی سی سال اخیر آمستردام ، تعداد روزهای یخبندان 58 روز بوده ، با حداقل دمای 5 درجه زیر صفر و تعداد روزهای گرم سال 77 روز با حداکثر دمای 25 درجه بالای صفر است. براساس میانگین میزان بارندگی در سی سال اخیر پربارانترین ماههای سال ، در آمستردام اکتبر (مهر) با 100 میلیمتر ، مارس (اسفند) با 90 میلیمتر و سپتامبر (شهریور) با 80 میلیمتر باران و کم باران ترین ماههای سال، آوریل (فروردین) با 35 میلیمتر و فوریه (بهمن) با 40 میلیمتر و می (اردیبهشت) با 50 میلیمتر باران هستند.

متوسط بارندگی سالانه ی شهر آمستردام 760 میلیمتر است. کانالهای آمستردام را تقریباً به 90 جزیره تقسیم کرده اند که با پلهای زیبایی به هم متصل شده اند. سرچشمه ی آبراههای این شهر از رودهای ایسل میر ، آمستل وآی جی (IJ) است. بندر آمستردام ، از شرق به دریاچه‌ی ایسل میر وصل می‌شود و از غرب ، از طریق یک کانال کشتیرانی به دریای شمال و آبهای آزاد راه دارد.

جمعیت شهر آمستردام 

براساس سرشماری اول ژانویه 2006، شهر آمستردام 743/027 نفر جمعیت دارد و پر جمعیت ترین شهر هلند است. جمعیت آن با افزودن تعداد ساکنان حومه‌ی این شهر 1/021/870 نفر است. آمستردام یکی از شهرهای منطقه‌ی رانداشتاد (Randstad) است. این منطقه بخش عمده‌ای از جمعیت کشور (6659300 نفر) را در خود جای داده است.

تراکم جمعیت این شهر ، 4/459 نفر در هر کیلومتر مربع است. در آمستردام ، مواد مخدر و روسپیگری ، آزاد است و هیچ منع قانونی ندارد؛از این رو بسیاری فکر می کنند که آمستردام جای مناسبی برای مسافرت با خانواده نیست ؛ اما اگر از محله ی رد لایت (Red-Light) دوری کنید ، هیچ تفاوتی با دیگر شهرهای اروپا در این شهر بزرگ احساس نخواهید کرد.

amsterdam_city_shabavizparvaz_03

مردم آمستردام ، پیر و جوان ، زبان انگلیسی را بسیار خوب صحبت می کنند. معنای تحت اللفظی آمستردام ، سد آمستل (Amstel dam) است. این شهر در اواخر قرن دوازدهم در تاریخ 27 اکتبر 1275 ، زمانی که ساکنان آن در اطراف سد آمستل زندگی می کردند، به عنوان یک روستای کوچک ماهیگیری به وجود آمد.

در سال 1300، آمستردام به عنوان یک شهر شناخته شد و ویژگیهای قانونی شهر در آن اعمال شد. در قرن شانزدهم میلادی ، یهودیان از اسپانیا و پرتغال، بازرگانان ازآنت ورپ (Antwerp) و پروتستانهای فرانسوی از فرانسه به دنبال مکانی امن و به آمستردام آمدند.

amsterdam_city_shabavizparvaz_04

در قرن هفدهم (عصر طلایی آمستردام) این شهر تبدیل به یکی از ثروتمندترین شهرهای دنیا شد. عمده ی شهرت تاریخی این شهر ، مربوط به کانالهای متحدالمرکزی است که بیشترشان در این قرن ساخته شده است. تعداد کانالهای این شهر 165 تاست ؛ 1281 پل ، 8 پل متحرک و 2500 خانه قایقی در آن وجود دارد.

آمستردام ، پایتخت تجاری و مالی هلند و یکی از مهمترین مراکز تجاری اروپاست . این شهر ، یک بندر عمده است که دریای شمال و کشورهای اروپایی دیگر را با یک شبکه ی وسیع کانالها و نیز راه آهن، به هم متصل کرده است. آمستردام بعد از بندر روتردام ، دومین مرکز عمده ی مالی کشور است.

اقتصاد شهر آمستردام 

دولت هلند ، سعی دارد بندر آمستردام را به یکی دیگر از بنادر مهم جهانی مبدل کند و بدین منظور ، کانال آمستردام - راین وسیعتر شده تا عبور یدک‌کشهای بزرگ آسان شود و ورود کشتیهایی با ظرفیت بالا را به آن آسان کند . بندر آمستردام برای جابه جایی کالاهای مختلف، بسیار مناسب است؛ علاوه بر اینها، این بندر برای گسترش صنایع ، امکانات بالقوه ی بسیار دارد و به خاطر نزدیک بودن به فرودگاه بین المللی اسکیپهول (Schiphol) و دیگر خدمات فرهنگی - تفریحی پایتخت ، موقعیت مناسبی نیز دارد. از دیگر ویژگیهای بندر آمستردام ، وجود سدهایی است که به صورت پناهگاه کشتیهای اقیانوس پیما عمل می‌کند و از مخارج ساختن اسکله و لنگرگاه‌ها می‌کاهد.

amsterdam_city_shabavizparvaz_05

بسیاری از شرکتها و بانک های بزرگ هلند ، یک شعبه ی مرکزی در آمستردام دارند که شامل شرکتهای ای بی ان امرو (ABN Amro)، آکزونابل (Akzo Nobel)، هینکن (Heineken) و  گروه آی ان جی (ING)، آهولد (Ahold) و گروه دلتا لوید (Delta Lloyd) و فیلیپس است. شعبه ی اصلی جهانی بین المللی کی پی ام جی (KPMG) در نزدیکی آمستلوین (Amstelveen) واقع است که شعبه ی اصلی اروپایی سیسکو سیستم (Cisco Systems) است. اگر چه تعداد زیادی از شرکتهای فرعی جلوی ، کانالهای قدیمی واقعند؛ ولی شرکتها تصمیم به انتقال دفترهای قدیمی به بیرون از مرکز شهر گرفتند.علاوه بر شرکتهای هلندی ، حدود 6500 شرکت و کمپانی بین المللی در آمستردام ، شعبه و یا دفتر دارند.

amsterdam_city_shabavizparvaz_06

شرکت مبادلات آمستردام (AEX) بخشی از یورونکست (Euronext) و یکی از قدیمترین مراکز مبادلات سهام دنیاست . این شرکت هنوز یکی از مهمترین شرکتهای اروپایی است. از صنایع عمده ی این شهر می توان صنعت کشتی سازی، پالایش قند ، تولید ماشینهای سنگین ، محصولات کاغذ، پارچه و لباس، ظروف چینی و شیشه ای ، هواپیما سازی ، ساخت و موتور ماشینها و صنایع شیمیایی را نام برد. علاوه بر این ، این شهر به خاطر برش و صیقل دادن الماس ، شهرت جهانی دارد.

amsterdam_city_shabavizparvaz_07

نظر
آخرین اخبار

ترانسفر زمینی وان گولو

ترانسفر زمینی وان گولو

۲۰ آبان ۱۳۹۸

ترانسفر زمینی شهرهای ترکیهشباویز پرواز این افتخار را دارد که بار دیگر با ...

اطلاعات بیشتر
درباره نخجوان

درباره نخجوان

۳۱ شهريور ۱۳۹۸

نخجوان یکی از قدیمی ترین شهرهای باکو و یک جمهوری خود مختار می باشد که منابع ...

اطلاعات بیشتر
چطور از فرودگاه جدید ...

چطور از فرودگاه جدید ...

۲۶ شهريور ۱۳۹۸

فرودگاه جدید استانبول فرودگاه جدید استانبول در سال گذشته افتتاح شد و از ۷ ...

اطلاعات بیشتر
جاذبه های ترابزون

جاذبه های ترابزون

۱۱ شهريور ۱۳۹۸

جاذبه های ترابزون ترکیه مسجد و موزه آیا صوفیهدر ابتدا با نام Hagia Sophia ...

اطلاعات بیشتر
راهپیمایی اربعین

راهپیمایی اربعین

۱۰ شهريور ۱۳۹۸

راهپیمایی اربعین حسینی زیارت اربعین بزرگترین گردهمایی عمومی سالانه جهان است ...

اطلاعات بیشتر