کانال تلگرام شباویز
×

منــــــو

جهت دریافت رایگان آخرین تورها در ایمیل خود عضو شوید.

مکان‌های دیدنی‌ آمستردام

آمستردام - هلند ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ ۰۶:۳۹


آمستردام از قرن هفدهم میلادی در فرهنگ اروپایی و حیات روشنفکری آن، نقش مهمی داشته است و در میان دیگر کشورها به عنوان یک مرکز فرهنگی، مشهور است. از اماکن فرهنگی آن ، آکادمی ملی هنر، آکادمی علمی سلطنتی هلند و دانشگاه آمستردام را می توان نام برد. علاوه برآن این شهر به خاطر وجود تعدادی کلیسای برجسته و مهم، موزه های مختلف و ارکسترهای بلند آوازه در دنیا مشهور است.

1. معماری تاریخی :

آمستردام با حدود 7000 ساختمان تاریخی ثبت شده ، یکی از بزرگترین شهرهای تاریخی اروپاست. قدیمیترین بخشهای شهر ، وارمواس استرات (Warmoesstraat) و زیدیک (Zeedijh) هستند. همچنین دو خانه ی چوبی به نامهای بگین هوف 34 (Begijnhof) و زی‌دیک 1 (Zeedijk) از قرون وسطی در آن باقی مانده‌است.

begijnhof_building_amsterdam_shabavizparvaz_01

بگین هوف 34 (Begijnhof)

خانه های قدیمی دیگری نیز وجود دارند؛ مثل وارمواس‌استرت 83 (Warmoesstraat)، ساخته شده در حدود سال 1400 میلادی، وارمواس استرت 5 (Warmoessrtaat) ، ساخته شده در حدود سال 1500 و بگین هوف 2 و 3 (Begijnhof)، ساخته شده در حدود 1425.

2. کلیساها :

پنج کلیسای اصلی در مرکز تاریخی شهر وجود دارد. قدیمی ترین آن اودکرک (Oude kerk) است؛ ساخته شده در 1306 میلادی در اودزیدووربرگ وال (Oudezijds Voorburgwal) در محله ی ردلایت (Red Light) ، بعد از آن کلیسای نیوکرک (Nieuwe Kerk) در قرن پانزدهم در میدان دم ساخته شد. در اواخر دوره ی قرون وسطی در شهر، کلیساهای کوچکتری به وجود آمد؛ از قبیل : سن الفس کپل (Saint Olofskapel)، ساخته شده در حدود سال 1440 درزی دیک و کلیساهای کوچک صومعه ای ، نظیر اگنیتن کپل (Aginetenkapel) ، ساخته شده در سال 1470 م. در اودزیدووربرگ وال 231.

oude_kerk_building_amsterdam_shabavizparvaz_01

اودکرک (Oude kerk)

red_light_building_amsterdam_shabavizparvaz_01

ردلایت (Red Light)

3. معماری مدرن :

چون در مرکز تاریخی ، تخریب زیادی صورت نگرفته، بیشتر معماریهای اخیر و معماریهای قرن بیستم ، در خارج از قسمت تاریخی صورت گرفته است؛ از جمله موارد زیر : موزه ی مدرسه ی آمستردام (Museum Of the Amsterdam School) که یک نمونه ی بسیار مشهور این بناهاست و محوطه ی نزدیک لنگرگاه شرقی (Eastern Docklands) که بزرگترین مرکز ساختمانهای مسکونی جدید است و شامل سه جزیره ی مصنوعی بورنه (Borneo)، اسپورن برگ (Sporenburg) و جاوا (Java) یا کی ان اسم ام (KNSM) است.

مرکز بزرگترین ساختمانهای اداری، جنوب شرقی آمستردام ، اطراف ایستگاه بیل‌مر (Bijlmer) است که در آن ، برخی ساختمانهای دیدنی، از قبیل استادیوم آرنا آمستردام (Amsterdam Aren Stadium) و ایستگاه جدید آرنا بیلمیر (Bijlmer Arena Station) وجود دارد.

amsterdam_school_museum_shabavizparvaz_01

موزه ی مدرسه ی آمستردام (Museum Of the Amsterdam School)

آسیاب های بادی:

آسیابهای بادی آمستردام ، در اصل، خارج از مناطق شهری ساخته شده‌اند. نزدیک ترین آنها به مرکز شهر ، آسیاب‌های بازسازی شده در سال 1814 دی گویر (De Gooyer) و 1631 دی اوتر (De Otter) هستند. از دیگر آسیابهای بادی آمستردام می توان به دی بلوم (De Bloem)، ساخته شده در 1878 ، دی 1200 روا (De 1200 Roe)، دی 100 روا (De 100 Roe) ، ساخته شده در 1674 ، دی ادمیرال (D'Admiraal) در 1792 ، ریکرمولکس 1636 (Riekermolex) و دی جانگ دیکرت (De Jonge Dikkert) - در آمستولین که امروز تبدیل به رستوران شده است- اشاره کرد.

amsterdam_de_gooyer_shabavizparvaz_01

دی گویر (De Gooyer)

نظر
آخرین اخبار

ترانسفر زمینی وان گولو

ترانسفر زمینی وان گولو

۲۰ آبان ۱۳۹۸

ترانسفر زمینی شهرهای ترکیهشباویز پرواز این افتخار را دارد که بار دیگر با ...

اطلاعات بیشتر
درباره نخجوان

درباره نخجوان

۳۱ شهريور ۱۳۹۸

نخجوان یکی از قدیمی ترین شهرهای باکو و یک جمهوری خود مختار می باشد که منابع ...

اطلاعات بیشتر
چطور از فرودگاه جدید ...

چطور از فرودگاه جدید ...

۲۶ شهريور ۱۳۹۸

فرودگاه جدید استانبول فرودگاه جدید استانبول در سال گذشته افتتاح شد و از ۷ ...

اطلاعات بیشتر
جاذبه های ترابزون

جاذبه های ترابزون

۱۱ شهريور ۱۳۹۸

جاذبه های ترابزون ترکیه مسجد و موزه آیا صوفیهدر ابتدا با نام Hagia Sophia ...

اطلاعات بیشتر
راهپیمایی اربعین

راهپیمایی اربعین

۱۰ شهريور ۱۳۹۸

راهپیمایی اربعین حسینی زیارت اربعین بزرگترین گردهمایی عمومی سالانه جهان است ...

اطلاعات بیشتر