کانال تلگرام شباویز
×

منــــــو

جهت دریافت رایگان آخرین تورها در ایمیل خود عضو شوید.

ایالت خودمختار تبت

تبت - چین ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۴۲


ایالت خودمختار تبت (Tibet Autonomous Region)

ایالت های خودمختار در چین ، به قسمت هایی از این کشور اطلاق می شود که نسبت به سایر استان ها اختیارات محلی بیشتری داشته و اکثریت ساکنین آنها را اقلیت های قومی تشکیل می دهند نه قوم هان که جمعیت اصلی در چین است.

فلات تبت بلندترین و وسیع ترین فلات دنیا است . این فلات در غرب چین قرار گرفته و حدود دو میلیون و پانصد هزار کیلومتر مربع وسعت دارد. بلندترین رشته کوه دنیا ، هیمالیا (Himalayas)، در جنوب این فلات قرار دارد و قله اورست (Mount Everest) با ارتفاع 8،848 متر ، بلندترین قله این کوه و همچنین بلندترین کوه در دنیا است؛ به همین دلیل به فلات تبت لقب بام دنیا را داده اند.

tibet_autonomous_region_china_shabavizparvaz_02

ایالت خودمختار تبت در فلات تبت قرار دارد و با مساحت یک میلیون و دویست هزار کیلومتر مربع دومین استان بزرگ در چین پس از زین جیانگ اویغور است. استان های زین جیانگ اویغور در شمال ، کینگ های در شمال شرقی ، سی چوان در شرق ، یانان در جنوب شرقی وکشورهای بوتان (Bhutan) ، نپال (Nepal) ، هندوستان در جنوب و غرب آن قرار گرفته اند. کوه هیمالیا در جنوب این ایالت و قله اورست در مرز آن با نپال قرار دارد. تبت را از نظر جغرافیایی می توان به دو منطقه دریاچه ای (Lake Region) در غرب و شمال غربی ومنطقه رودخانه ای (River Region) در شرق ، جنوب و غرب تقسیم کرد.

تبت آب و هوایی سرد و خشک دارد. کوه های بلند مانند دیوار سراسر این منطقه را احاطه کرده و مانع رسیدن ابرهای باران زا به آن می شوند. تنها نواحی حاصل خیز تبت دره های رودخانه هایی مانند یانگ تسه ، مکانگ و رود زرد هستند که از هیمالیا سرچشم می گیرند. این ناحیه با حدود سه میلیون نفر کم تراکم ترین ناحیه جمعیتی در چین است و تنها دو نفر در هر کیلومتر مربع از آن زندگی می کنند.

tibet_autonomous_region_china_shabavizparvaz_01

اقتصاد این ایالت برپایه کشاورزی استوار است که در سالهای اخیر ، گردشگری نیز به آن اضافه شده است. دین مردم تبت ، بودایی تبتی (Tibetan Buddhism)، است و بزرگ ترین اقلیت مذهبی آن مسلمانان هستند که کاچه (Kachee) و یا کشمیری نامیده می شوند. اسلام در حدود قرنهای 8 تا 9 از طریق کشمیریها و ایرانی ها به این منطقه وارد شده است. مسیحیان نیز دیگر اقلیت مذهبی در تبت هستند.

رهبر مذهبی بودایی های تبت دالایی لاما (Dalai Lama) لقب دارد و اکنون دالایی لامای چهاردهم ، رهبری را به عهده دارد که براساس سیاست های دولت کمونیست چین ، به هندوستان تبعید شده است. او در نتیجه حمایت های خوداز مردم تبت ، در سال 1989 جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

لهاسا مرکز این ایالت و شیگاتسه (Shigatse)، جیانتسه (Gyantse) و ناگکو (Nagqu) از شهرهای بزرگ آن هستند. این ایالت در سال 1965 به خود مختاری رسید.

tibet_autonomous_region_china_shabavizparvaz_03

tibet_autonomous_region_china_shabavizparvaz_04

tibet_autonomous_region_china_shabavizparvaz_05

نظر
آخرین اخبار

ترانسفر زمینی وان گولو

ترانسفر زمینی وان گولو

۲۰ آبان ۱۳۹۸

ترانسفر زمینی شهرهای ترکیهشباویز پرواز این افتخار را دارد که بار دیگر با ...

اطلاعات بیشتر
درباره نخجوان

درباره نخجوان

۳۱ شهريور ۱۳۹۸

نخجوان یکی از قدیمی ترین شهرهای باکو و یک جمهوری خود مختار می باشد که منابع ...

اطلاعات بیشتر
چطور از فرودگاه جدید ...

چطور از فرودگاه جدید ...

۲۶ شهريور ۱۳۹۸

فرودگاه جدید استانبول فرودگاه جدید استانبول در سال گذشته افتتاح شد و از ۷ ...

اطلاعات بیشتر
جاذبه های ترابزون

جاذبه های ترابزون

۱۱ شهريور ۱۳۹۸

جاذبه های ترابزون ترکیه مسجد و موزه آیا صوفیهدر ابتدا با نام Hagia Sophia ...

اطلاعات بیشتر
راهپیمایی اربعین

راهپیمایی اربعین

۱۰ شهريور ۱۳۹۸

راهپیمایی اربعین حسینی زیارت اربعین بزرگترین گردهمایی عمومی سالانه جهان است ...

اطلاعات بیشتر