کانال تلگرام شباویز
×

منــــــو

جهت دریافت رایگان آخرین تورها در ایمیل خود عضو شوید.

موزه جواهرات تهران

تهران - ایران ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ ۰۹:۵۰


موزه جواهرات تهران

گنجینه بی مانند «خزانه جواهرات ملی»  مجموعه ای از گرانبهاترین جواهرات جهان است که طی قرون و اعصار فراهم آمده است. هر قطعه از این جواهرات گویای بخشی از تاریخ پر فراز و نشیب ملت بزرگ ایران و مبین ذوق و خلاقیت های هنری مردم این مرز و بوم است که خاطرات تلخ و شیرین شکست ها ، پیروزی ها ، غرور و خودنمایی ها و فرمانفرمایی همراه با زور و نخوت زمامداران گذشته را تداعی می کند. شما بازدید کننده ی عزیزی که به تماشای نفایس گوهرهای این مجموعه بی نظیر نشسته اید ، قبل از اینکه محو تلالوی خیره کننده آن شوید ، به علل تاریخی و چگونگی جمع آوری این جواهرات بیندیشید و به مصداق «فاعتبروا با اولی البصار» قضاوت تاریخ و وجدان انسان های آگاه و آزاده را در مورد گردآورندگان این جواهرات دریابید و اهداف آنان را از جمع آوری این مجموعه بشناسید ، گنجینه ی حاضر از یک طرف بیانگر فرهنگ و تاریخ کهنسال و پر تلاطم ملت ایران و بخشی از زندگی پر ماجرای گذشتگان و از طرف دیگر معرف فرهنگ این ملت و ذوق و قریحه ی ایرانیان در ساختن این اشیا زیبا و با ارزش می باشد.

این جواهرات ذوق و سلیقه صنعت گران و هنرمندان ایران در دوره های مختلف تاریخ و نیز به عنوان میراث تاریخی ، فرهنگی و نماینده هنرهای مستظرفه کشور پهناور ماست. اگر چه این جواهرات و نوادر برای زمامداران و حاکمان در طول تاریخ حکم زینت و زیور را داشته و اغلب شکوه و جلال دربار را نشان می داده است. لیکن پشتوانه قدرت ذخیره خزانه مملکتی نیز محسوب می شده است.

آدرس موزه جواهرات ملی ایران : میدان امام خمینی ، خیابان فردوسی ، نرسیده به چهارراه استانبول ، ساختمان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (خزانه جواهرات ملی)

museum_jewelry_shabavizparvaz_25

الماس دریای نور

شاید این الماس در میان جواهرات ملی ایران ، مقام اول را دارا باشد . این الماس معروف و الماس کوه نور ، ظاهرا به علت قرابت نام ، پیوسته یک زوج به شمار می آمده اند ، در حالی که از نظر تراش و رنگ هیچ وجه مشترکی با یکدیگر ندارند. هر دو گوهر از آن نادرشاه بود ، اما الماس کوه نور ، بعد از مرگ نادر شاه توسط احمد شاه درانی به افغانستان برده شد . بعد از احمد شاه به شاه شجاع منتقل شد و پس از شکست شاه شجاع به دست سردار هندی ، ملقب به شیر پنجاب ، الماس مزبور به تصرف سردار نامبرده درآمد. این گوهر بعدها به دست کمپانی هند شرقی افتاد و بدان وسیله به دربار انگلستان راه جست و به ملکه ویکتوریا هدیه گردید. هم اکنون این گوهر در تاج ملکه الیزابت ، مادر ملکه فعلی انگلستان ، نصب است. الماس دریای نور ، پس از قتل نادر شاه ، به نوه ی او شاهرخ میرزا رسید ، سپس به دست امیر اعلم خان خزیمه و بعدا به دست لطفعلی خان زند افتاد. هنگامی که لطفعلی خان زند به دست آقا محمد خان قاجار شکست خورد ، گوهر مزبور کوروش بوده است و خود او بسیار به این گوهر گرانبها علاقه داشت و زمانی که آن را به کلاه و گاهی به سینه خود نصب می کرد و حتی تولیت دریای نور را منصبی مخصوص قرار داد و این افتخار مهم را به اعیان و بزرگان کشور محول می داشت. دریای نور بعدها داخل موزه ی دولتی گردید و اینک زینت بخش خزانه ی جواهرات ملی است. وزن دریای نور 182 قیراط است و رنگ آن صورتی است که کمیاب ترین رنگ الماس است.

kuhe.nour_victoria_shabavizparvaz_01

تصویر الماس کوه نور بر روی تاج ملکه انگلیس

در سال 1344، هنگام بررسی جواهرات ملی توسط دانشمندان کانادایی ، درباره ی این گوهر نکته بسیار جالب توجهی کشف شد : تاورنیه ، سیاحت گر و جواهر شناس معروف فرانسوی ،در کتاب خود از الماس صورتی رنگی به وزن 242 قیراط سخن می گوید و اشاره می کند که در سال 1642 میلادی آن را در شرق دیده است و نقشه و اندازه های آن را نیز در کتاب شرح می دهد و آن را Grande Table Diamanta (الماس یا لوح بزرگ) می نامد. رنگ و شکل این الماس توجه دانشمندان کانادایی را جلب کرد و ایشان معتقدند الماس دریای نور و نورالعین در اصل یک قطعه الماس بوده و بعدا آن را به دو تکه قسمت نموده اند که تکه بزرگ آن دریای نور نام گرفته و تکه کوچک آنکه به وزن 60 قیراط است ، نورالعین نامیده شده و در حال حاضر ، در وسط نیم تاج شماره 2 گنجه 26 قرار دارد.

kuhe.nour_victoria_shabavizparvaz

تصویر الماس کوه نور بر روی تاج ملکه انگلیس

museum_jewelry_shabavizparvaz_08

نیمتاج ، زمان ساخت 1958 م

این گنجه محتوی جواهراتی است که برای استفاده خاندان پهلوی اختصاص داده شده بود. در سال 1317 به هنگام ازدواج اول محمدرضا پهلوی تصمیم گرفته شد برای خاندان پهلوی جواهراتی ساخته شود ، لذا به وسیله جواهر سازان ایرانی و فرانسوی ، تحت نظر هیئتی تعدادی از جواهرات موجود ساخته شد و مورد استفاده قرار گرفت . در سال 1337 نیز چند پارچه دیگر به جواهرات موجود اضافه گردید. در سال 1346 مقدار دیگری به وسیله ی جواهر سازان فرانسوی به مناسبت تاجگذاری ساخته شد و تمام گوهرهای مورد استفاده نیز از خزانه ی جواهرات انتخاب گردیدند.

Farah_shabavizparvaz_01

تصویر فرح دیبا به همراه تاج های سلطنتی

museum_jewelry_shabavizparvaz_14

شنل مورد استفاده پهلوی ، زمان ساخت : 1304 ه - ق

جبه تاجگذاری که از ابریشم دست بافت ، زمینه سفید و بوته جقه ای درشت اعلی است. حاشیه آن به پهنای 6 سانتی متر مروارید و زر دوزی شده است. این جبه برای تاجگذاری رضاخان پهلوی دوخته شد و در مراسم تاجگذاری محمد رضا پهلوی نیز در سال 1346 مورد استفاده قرار گرفت. وزن مرواریدهای شنل 21/366 مثقال است.

king_shabavizparvaz_01

تصویر محمد رضا شاه وقتی جبه سلطنتی به تن دارد .

museum_jewelry_shabavizparvaz_02

museum_jewelry_shabavizparvaz_03

کوزه قلیان نارگیلی شکل از تخم شترمرغ

museum_jewelry_shabavizparvaz_09

کوزه قلیان مرصع به فیروزه و یاقوت ، زمان ساخت : نیمه دوم سده 13 ه -ق (این گنجه به فیروزه اختصاص داده شده است.)

museum_jewelry_shabavizparvaz_10

جقه ها یا پیش کلاه های بسیار زیبا که تماما مرصع به جواهرات است قرار دارد . زمان ساخت : اوایل قرن 19 م

museum_jewelry_shabavizparvaz_22

گل سینه  : این گنجینه آراسته به الماس است. زمان ساخت : نیمه دوم قرن 19 م

museum_jewelry_shabavizparvaz_05

گیره قهوه خوری یاقوت . زمان ساخت : قرن 19م

museum_jewelry_shabavizparvaz_06

کره تزیین رومیزی ، زمان ساخت : 1870 م ( این گنجینه محتوی یک کره آراسته به یاقوت ، تعدادی قوطی مینا الوان و همچنین مسکوکات و مدال های یادبودی است.)

museum_jewelry_shabavizparvaz_21

تخت نادری ، زمان ساخت : اوایل قرن 19م

این تخت ، گرچه به نام تخت نادری خوانده می شود ، اما هیچ گونه رابطه ای با نادر شاه ندارد. دلایل محکمی در دست است که تخت فعلی در زمان فتحعلی شاه ساخته شده است . کتیبه هایی که در اطراف محل جلوس بر تخت دیده می شود ، دارای نوشته هایی است که ساختمان تخت را صریحا به فتحعلی شاه نسبت می دهد.

قصد فتحعلی شاه ا زساختن این تخت ، نشان دادن شکوه و جلال دربار خود به هموطنان و نیز به فرستادگان خارجی بود که شاه را ییلاق های اطراف تهران ملاقات می کردند.  به همین منظور این تخت به صورت قطعات جداگانه و قابل حمل ساخته شده است که جمعا دوازده پارچه است ، تعداد جواهرات آن 26733 قطعه است. در دو مراسم تاجگذاری پهلوی ، این تخت مورد استفاده قرار گرفت.

museum_jewelry_shabavizparvaz_17

کلاه مروارید دوزی شده عباس میرزا ، زمان ساخت : اوایل قرن 19 م .

این گنجه محتوی کلاه عباس میرزا ، سرداری های مربوط به قاجاریه و از جمله جبه گلابتون و مروارید دوزی شده با حاشیه منجوق و مروارید دوزی شده و اشیای آراسته دیگر است. کلاه عباس میرزا ، به شکل تاج از پارچه اطلس و مخمل قرمز است که روی آن مروارید دوزی و پولک دوزی شده است و در بالای آن یک تخمه ی قرمز است که روی آن مروارید دوزی و پولک دوزی شده است و در بالای آن یک تخمه ی زمرد درشت با گیلاوی الماس در چنگ طلا نصب شده است . این کلاه مخصوص عباس میرزا ، پسر  فتحعلی شاه بوده که در آیین های رسمی و سلام از آن استفاده کرده است.

museum_jewelry_shabavizparvaz_18

سه عدد گل سینه با استفاده از صدف ، زمان ساخت : قرن 19 م .

سه عدد سنجاق با صدف های بسیار درشت که به شکل اردک و قو ساخته شده است. 

museum_jewelry_shabavizparvaz_24

جقه ، زمان ساخت : نیمه دوم قرن 19 م .

تعدادی یاقوت کبود رنگ اعلا ، وزن بزرگ ترین سنگ 141/91 قیراط است.

museum_jewelry_shabavizparvaz_07

انفیه دان زمرد ، زمان ساخت : نیمه دوم قرن 19 م

این گنجه ، محتوی سنگ های بسیار درشت زمرد ، از 10 تا 320 قیراطی و نیز تعدادی اشیای آراسته به زمرد است. 

museum_jewelry_shabavizparvaz_23

سپر نادری ، زمان ساخت : اوایل قرن 19 م

در این گنجه ، سپر آراسته ی نادر شاه و هم چنین تعدادی شمشیر و قمه دیده می شود. سپر نادر شاه که از پوست کرگدن ساخته شده است و مکلل به گلهای درشت ریز آراسته به یاقوت ، الماس ، لعل و زمرد است.

museum_jewelry_shabavizparvaz_11

آفتابه و لگن طلا جهت شستن دست ، زمان ساخت : اواخر قرن 19 م

museum_jewelry_shabavizparvaz_20

تنگ مرصع ، زمان ساخت : نیمه دوم قرن 19 م

museum_jewelry_shabavizparvaz_12

تاج مورد استفاده پهلوی ، زمان ساخت : 1920 م

تاج مورد استفاده رضا خان و محمد رضا پهلوی . این تاج از طلا و نقره ساخته شده و آراسته به الماس های بسیار اعلا ، تخمه های درشت زمرد ، یاقوت کبود و مروارید است. کلاه تاج ابره ی مخمل قرمز است و در قبه ی آن یک تخمه زمرد خیاره در چنگ نشانده ، قرار دارد . تاج ، در چهار طرف ، دارای چهار کنگره ی پله پله به شکل تاج های شاهنشاهان ساسانی است که در وسط و زیر کنگره ی پیشین آن ، خورشیدی زرین با شعاع های الماس نشان و تخمه ی الماس زرد درشت نصب شده است و در پشت همین کنگره ، جقه ی پایه دار اسلیمی و در پشت آن پر قو قرار دارد . شمار گوهرهای نشانده شده بر تاج چنین است:

3380 قطعه الماس  به وزن 1144 قیراط

5 قطعه زمرد به وزن 199 قیراط و 2 آنه

2 قطعه یاقوت کبود به وزن 19 قیراط

368 حبه مروارید غلطان جور .

وزن تاج از زر و گوهر و مخمل ، با هم 444 مثقال ، یعنی در حدود دو کیلو و هشتاد گرم است.تاجی که قبلا در تاجگذاری های دوران قاجار به کار می رفت ، تاج کیانی بود ، ولی رضا خان پهلوی مایل نبود در تاجگذاری خود از آن استفاده کند. از روی ، در سال 1304 خورشیدی ، گروهی از جواهر سازان ایرانی ، زیر نظر سراج الدین جواهری ، جواهر ساز معروف قفقازی و جواهر ساز امیر بخارا که از روسیه به ایران مهاجرت کرده بود ، از گوهرهای متخب ، تاج مزبور را ساختند و رضا خان و محمد رضا پهلوی ، برای تاجگذاری های خود از آن استفاده کردند.

museum_jewelry_shabavizparvaz_19

جقه نادری ، زمان ساخت نیمه دوم قرن 19 م .

museum_jewelry_shabavizparvaz_15

تاج مورد استفاده فرح دیبا ، زمان ساخت : 1967 م

Farah_shabavizparvaz_01

تصویر فرح دیبا به همراه تاج های سلطنتی

museum_jewelry_shabavizparvaz_16

تاج  کیانی ، زمان ساخت : اوایل قرن 19 م

museum_jewelry_shabavizparvaz_13

کره جواهر نشان ، زمان ساخت : نیمه دوم قرن 19 م

museum_jewelry_shabavizparvaz_04

تخت خورشید (طاووس) ، زمان ساخت : اوایل قرن 19 م

museum_jewelry_shabavizparvaz_01

شمعدان مرصع ، زمان ساخت : اوایل قرن 19 م


نظر
تورهای دارای اعتبار و مرتبط

تور کیش مهرماه
کیش
3 شب
کیش ایر

تور کیش مهرماه

قیمت 1265000
تور کیش مهرماه
کیش
2 شب
کیش ایر

تور کیش مهرماه

قیمت 1100000
تور کیش
کیش
3 شب
کیش ایر

تور کیش

قیمت 1380000

آخرین اخبار

جاذبه های ترابزون

جاذبه های ترابزون

۱۱ شهريور ۱۳۹۸

جاذبه های ترابزون ترکیه مسجد و موزه آیا صوفیهدر ابتدا با نام Hagia Sophia ...

اطلاعات بیشتر
راهپیمایی اربعین

راهپیمایی اربعین

۱۰ شهريور ۱۳۹۸

راهپیمایی اربعین حسینی زیارت اربعین بزرگترین گردهمایی عمومی سالانه جهان است ...

اطلاعات بیشتر
درباره وان

درباره وان

۱۰ شهريور ۱۳۹۸

درباره وان ترکیه  استان وان در کنار دریاچه وان واقع شده است و پایتخت ...

اطلاعات بیشتر
هزینه تور زمینی وان چقدر ...

هزینه تور زمینی وان چقدر ...

۲۸ مرداد ۱۳۹۸

هزینه تور زمینی وان چقدر است ؟ این روزها با بالا رفتن هزینه سفر و ...

اطلاعات بیشتر
کافه گل صلح با طبیعت

کافه گل صلح با طبیعت

۱۸ اسفند ۱۳۹۷

کافه گل صلح با طبیعت بازم نزدیک نوروز شده و خیابان ها پر شدن از جمعیت مردم ...

اطلاعات بیشتر