کانال تلگرام شباویز
×

منــــــو

جهت دریافت رایگان آخرین تورها در ایمیل خود عضو شوید.

شهر بمبئی

شهر بمبئی - هندوستان ۱۳ شهريور ۱۳۹۷ ۰۹:۴۵


شهر بمبئی (Mumbai-Bombay)

بمبئی که آن را دروازه هند(Gate Way of India) نیز می‌نامند کلمه ای است پرتغالی و معنی آن ساحل زیبا است.  نام دیگر آساموم بی(Asumumbay) است. سابقاً این شهر دهکده کوچکی به نام هپتانسیا (heptansia) یعنی هفت جزیره بود و بعد از آن پرتقالی‌ها آن را  اشغال کردند، بامبای (bambi) نام گرفت. 

جمعیت شهر بمبئی

اکنون بمبئی با جمعیت18.196.000 نفر در سال ۲۰۰۵ پرجمعیت ترین شهر هند ششمین شهر پرجمعیت جهان و یکی  از بزرگترین بنادر دنیاست. این شهر در جزیره ی سالست(salsette island) قرار دارد که تقریبا بخش اصلی متصل است.

mumbai_city_shabavizparvaz_04

آب و هوای شهر جمعیت

بمبئی در غرب هند و در سواحل دریای عرب واقع شده است. میزان بارندگی سالانه ی آن حدود 2.170میلیمتر است و ۹۵ درصد این بارندگی‌ها که از بادهای جنوب غربی مانسون منشأ می‌گیرد، طی چهار ماه ژوئن تیر تا سپتامبر مهر می بارد. حداقل دما در ژانویه 7 درجه سانتیگراد و حداکثر دما در می خرداد ۴۲ درجه سانتی‌گراد می‌رسد پرتغالی‌ها این شهر در هنگام ازدواج شاهزاده کاترین برگانزا با شارل دوم انگلیس برای جهیزیه پادشاه انگلیس بخشیدند.

mumbai_city_shabavizparvaz_01

اقتصاد شهر بمبئی

بمبئی شهری نسبتا بزرگ و زیبا است در کناره ی ساحل غربی قرار گرفته و یکی از بزرگترین بندرگاه های طبیعی جهان به شمار می آید. این بندر محل دریافت بسیاری از واردات هند است. همچنین اغلب کالایی که در هند شرقی ساخته می شود این گونه از این بندر حمل و نقل می‌شود و به همین دلیل پایتخت تجاری کشور هند شهرت یافته است .

شهر بمبئی از مراکز تولید پارچه کتانی و نساجی هند است.  صنایع عمده این شهر چاپ و انتشار ساخت و تعمیر کشتی کارخانه های جواهر آلات چرم دارو شیمیایی ماشین آلات و تولید سرامیک است. بمبئی همچنین بزرگترین شهر تولید کننده ی فیلم سینمایی در سراسر جهان نیز  به حساب می‌آید.

دیدنی‌های بمبئی ساحل چوپاتی، ساحل جوهو  پارک ملی سانجی گانودحی،  پارک وحش و بویوالی، موزه پرنس اوف ولز موزه آلبرت ویکتوریا ، گالری هنر جهانگیر، تئاتر پریتهوی ،پارک کمالانهرو، باغ ویکتوریا،هاجیلای پارک و قلعه ی فراموشی.

 از موسسات مهم این شهر می توان  به دانشگاه بمبئی و موسسه ی تکنولوژی اشاره کرد. شهر آتشکدههای متعددی دارد زیرا محل اصلی سکونت زرتشتیان هند است.  قلعه ی فراموشی که روی تپه ‌های مالابار قرار دارد،  محلی است که زرتشتیان اجساد مردگان را به خورد لاشخورها می‌دهند در وسط این بنای گرد گودالی است که پس از آنکه لاشخورها کار اجساد را تمام کردند، استخوان مردگان را در گودال مزبور می ریزند.

مرکز تئاترپریتهوی به  اجرای تئاترهای معروف شهرت فراوانی دارند و انواع برنامه های هنری و فرهنگی دیگر محل رقص و موسیقی های سنتی سراسر ایالت های کشور در آن اجرا می شود.

mumbai_city_shabavizparvaz_02

mumbai_city_shabavizparvaz_03

نظر
آخرین اخبار

هزینه تور زمینی وان چقدر ...

هزینه تور زمینی وان چقدر ...

۲۸ مرداد ۱۳۹۸

هزینه تور زمینی وان چقدر است ؟ این روزها با بالا رفتن هزینه سفر و ...

اطلاعات بیشتر
کافه گل صلح با طبیعت

کافه گل صلح با طبیعت

۱۸ اسفند ۱۳۹۷

کافه گل صلح با طبیعت بازم نزدیک نوروز شده و خیابان ها پر شدن از جمعیت مردم ...

اطلاعات بیشتر
کشورها در سراسر جهان از ...

کشورها در سراسر جهان از ...

۱۴ بهمن ۱۳۹۷

هر کشوری در جهان چیزی برای خجالت کشیدن دارد. برخی اوقات این حقایق، خیلی بد ...

اطلاعات بیشتر
شش رسم عجیب در هنگام غذا ...

شش رسم عجیب در هنگام غذا ...

۰۷ بهمن ۱۳۹۷

شش رسم عجیب در هنگام غذا خوردن در جهان شاید شما هم تصور می‌کنید که همواره ...

اطلاعات بیشتر
گربه هایی با دورنگ ...

گربه هایی با دورنگ ...

۰۱ دى ۱۳۹۷

شاید برایتان جالب باشد بدانید یکی از جاذبه های منحصر به فرد وان ، گربه های این ...

اطلاعات بیشتر