کانال تلگرام شباویز
×

منــــــو

جهت دریافت رایگان آخرین تورها در ایمیل خود عضو شوید.

شهر بمبئی

شهر بمبئی - هندوستان ۱۳ شهريور ۱۳۹۷ ۰۹:۴۵


شهر بمبئی (Mumbai-Bombay)

بمبئی که آن را دروازه هند(Gate Way of India) نیز می‌نامند کلمه ای است پرتغالی و معنی آن ساحل زیبا است.  نام دیگر آساموم بی(Asumumbay) است. سابقاً این شهر دهکده کوچکی به نام هپتانسیا (heptansia) یعنی هفت جزیره بود و بعد از آن پرتقالی‌ها آن را  اشغال کردند، بامبای (bambi) نام گرفت. 

جمعیت شهر بمبئی

اکنون بمبئی با جمعیت18.196.000 نفر در سال ۲۰۰۵ پرجمعیت ترین شهر هند ششمین شهر پرجمعیت جهان و یکی  از بزرگترین بنادر دنیاست. این شهر در جزیره ی سالست(salsette island) قرار دارد که تقریبا بخش اصلی متصل است.

mumbai_city_shabavizparvaz_04

آب و هوای شهر جمعیت

بمبئی در غرب هند و در سواحل دریای عرب واقع شده است. میزان بارندگی سالانه ی آن حدود 2.170میلیمتر است و ۹۵ درصد این بارندگی‌ها که از بادهای جنوب غربی مانسون منشأ می‌گیرد، طی چهار ماه ژوئن تیر تا سپتامبر مهر می بارد. حداقل دما در ژانویه 7 درجه سانتیگراد و حداکثر دما در می خرداد ۴۲ درجه سانتی‌گراد می‌رسد پرتغالی‌ها این شهر در هنگام ازدواج شاهزاده کاترین برگانزا با شارل دوم انگلیس برای جهیزیه پادشاه انگلیس بخشیدند.

mumbai_city_shabavizparvaz_01

اقتصاد شهر بمبئی

بمبئی شهری نسبتا بزرگ و زیبا است در کناره ی ساحل غربی قرار گرفته و یکی از بزرگترین بندرگاه های طبیعی جهان به شمار می آید. این بندر محل دریافت بسیاری از واردات هند است. همچنین اغلب کالایی که در هند شرقی ساخته می شود این گونه از این بندر حمل و نقل می‌شود و به همین دلیل پایتخت تجاری کشور هند شهرت یافته است .

شهر بمبئی از مراکز تولید پارچه کتانی و نساجی هند است.  صنایع عمده این شهر چاپ و انتشار ساخت و تعمیر کشتی کارخانه های جواهر آلات چرم دارو شیمیایی ماشین آلات و تولید سرامیک است. بمبئی همچنین بزرگترین شهر تولید کننده ی فیلم سینمایی در سراسر جهان نیز  به حساب می‌آید.

دیدنی‌های بمبئی ساحل چوپاتی، ساحل جوهو  پارک ملی سانجی گانودحی،  پارک وحش و بویوالی، موزه پرنس اوف ولز موزه آلبرت ویکتوریا ، گالری هنر جهانگیر، تئاتر پریتهوی ،پارک کمالانهرو، باغ ویکتوریا،هاجیلای پارک و قلعه ی فراموشی.

 از موسسات مهم این شهر می توان  به دانشگاه بمبئی و موسسه ی تکنولوژی اشاره کرد. شهر آتشکدههای متعددی دارد زیرا محل اصلی سکونت زرتشتیان هند است.  قلعه ی فراموشی که روی تپه ‌های مالابار قرار دارد،  محلی است که زرتشتیان اجساد مردگان را به خورد لاشخورها می‌دهند در وسط این بنای گرد گودالی است که پس از آنکه لاشخورها کار اجساد را تمام کردند، استخوان مردگان را در گودال مزبور می ریزند.

مرکز تئاترپریتهوی به  اجرای تئاترهای معروف شهرت فراوانی دارند و انواع برنامه های هنری و فرهنگی دیگر محل رقص و موسیقی های سنتی سراسر ایالت های کشور در آن اجرا می شود.

mumbai_city_shabavizparvaz_02

mumbai_city_shabavizparvaz_03

نظر
تورهای دارای اعتبار و مرتبط

تور گوا بهمن ماه
گوا
7 شب
ماهان

تور گوا بهمن ماه

قیمت 7295000

آخرین اخبار

ترانسفر زمینی وان گولو

ترانسفر زمینی وان گولو

۲۰ آبان ۱۳۹۸

ترانسفر زمینی شهرهای ترکیهشباویز پرواز این افتخار را دارد که بار دیگر با ...

اطلاعات بیشتر
درباره نخجوان

درباره نخجوان

۳۱ شهريور ۱۳۹۸

نخجوان یکی از قدیمی ترین شهرهای باکو و یک جمهوری خود مختار می باشد که منابع ...

اطلاعات بیشتر
چطور از فرودگاه جدید ...

چطور از فرودگاه جدید ...

۲۶ شهريور ۱۳۹۸

فرودگاه جدید استانبول فرودگاه جدید استانبول در سال گذشته افتتاح شد و از ۷ ...

اطلاعات بیشتر
جاذبه های ترابزون

جاذبه های ترابزون

۱۱ شهريور ۱۳۹۸

جاذبه های ترابزون ترکیه مسجد و موزه آیا صوفیهدر ابتدا با نام Hagia Sophia ...

اطلاعات بیشتر
راهپیمایی اربعین

راهپیمایی اربعین

۱۰ شهريور ۱۳۹۸

راهپیمایی اربعین حسینی زیارت اربعین بزرگترین گردهمایی عمومی سالانه جهان است ...

اطلاعات بیشتر