کانال تلگرام شباویز
×

منــــــو

جهت دریافت رایگان آخرین تورها در ایمیل خود عضو شوید.

نژاد مردم ترکیه

کوش‌آداسی - ترکیه ۰۱ شهريور ۱۳۹۶ ۱۶:۵۷
نژاد مردم ترکیه

نژاد مردم ترکیه 

حدود 70 تا 75 درصد از جمعیت ترکیه از نژآد ترک ، 18 درصد از نژاد کرد ، 7 تا 12 درصد جمعیت هم از نژادهای مختلف یونانی ، گرجی ، ارمنی ، عرب ، یهودی و ... هستند و ترکیه به علت قرار گرفتن در بین دو قاره ، همیشه مورد  تاخت و تاز قوم های مختلف بوده است و تاثیرات ناشی از ورود اقوام مختلف به آن در چهره مردم این کشور دیده می شود.

کردها به عنوان بزرگ ترین اقلیت ترکیه ، اغلب در بخش های شرقی و جنوب شرقی ترکیه ساکن هستند. ارامنه بیشتر در اطراف استانبول زندگی می کنند. گرجی ها عمدتا ً در سواحل دریای سیاه شمال غربی ، یونانی ها در استانبول و عرب ها در کنار مرز کشورهای عراق و سوریه و در جنوب شرقی کشور سکونت دارند.

هنرهای مردم ترکیه

ترکیه محل برخورد تمدن های مختلف است ؛ این امر باعث غنی شدن صنایع دستی در آن شده است . مردان و زنان ترکیه هنرهای تزئینی بسیاری را انجام می دهند . از جمله هنرهای دستی رایج در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

کاشیکاری : هنر کاشیکاری ترکیه تحت تاثیر سنت های ایرانی قرار داشته است . در قرن دهم هجری ایزینک (Ezink) مرکز تولید ظروف سفال ، چینی و کاشی در ترکیه شد. رنگ درخشان و دوغابی غنی شده از آهن از ویژگی های این کاشی ها محسوب می شود. یک سبک برگدار زیبا با طراحی های واقعی از گل های لاله ، سنبل و میخک نیز بر روی کاشی های قرن دهم استفاده شده است. پس از قرن یازدهم ، کاشی کاری در ایزنیک کاهش یافت . از این دوران به بعد ساخت کاشی در شهر کاتاهایا ادامه یافته است. اغلب کاشی سازان ، امروز هم از روش های سنتی استفاده می کنند. طرح روی آنها اغلب طرح های سنتی ، هندسی و یا طرح های خوشنویسی است.

مرمر کاری کاغذ یا ابرو باد (Ebru) :

کاغذ ابری یا ابرو باد کاغذی نقشدار است که طرح های شبیه به ابر و یا امواج آب دارد . این نوع کاغذ را در اروپا با نام کاغذ ترکی می شناسند . این هنر در قرن پانزدهم در ترکیه ایجاد شد و از آن برای مینیاتور یا خطاطی استفاده می شده است.

قالیبافی :

قالیچه ها یا فرش های ترکیه جز شناخته ترین هنرهای دستی در جهان است. همچنین نمدبافی و گلیم بافی هم در ترکیه رواج بسیاری دارد . هر ناحیه ای روش های بافت سنتی و طرح های خاص خودش را دارد . حتی رنگ های استفاده شده  در قالی ها هم از ناحیه ای به ناحیه ای دیگر فرق دارد . بلقیس بالپینار (Belkis Balpinar) از مشهورترین طراحان و بافندگان گلیم و قالی در جهان است.

کف دریا (Meerschaum):

ماده سفید معدنی است که در دریای سیاه یافت می شود. این ماده را در ترکیه طلای سفید می نامند؛ البته به زنگ های زرد ، خاکستری و قرمز هم موجود است. یکی از هنرهای محلی ترکیه ساخت وسایل مختلف از این ماده معدنی است. جالب است که مردم ترکیه پیپ نمی کشند اما از این ماده برای تولید پیپ استفاده می کنند و آن را به سایر نقاط دنیا صادر می کنند. از سایر هنرهای دستی رایج در ترکیه می توان به هنرهایی مانند قلاب دوزی ، گلدوزی ، عروسک های تزئینی و قلاب بافی اشاره کرد . همچنین هنرهایی مانند تذهیب ، شیشه کاری ، سنگ تراشی ، جواهر سازی هم در ترکیه رواج بسیاری دارند.

هنرهای نمایشی ترکیه

سینما :

صنعت فیلم ترکیه ، یاشیلچام (Yesilcam) به معنی کاج سبز ، نام دارد و از نام خیابان یاشیلچام در استانبول گرفته شده است که استادیو های فیلم سازی مهم ترکیه در این خیابان قرار دارند. در اواخر قرن نوزدهم ، تعدادی از فیلم سازان فرانسوی برای تهیه فیلم هایی مستند در مورد خاورمیانه و خاوردور ، به کشورهای این منطقه از جمله ترکیه سفر کردند. این امر باعث نخستین آشنایی ترکیه با صنعت فیلم سازی شد. اولین فیلم تهیه شده توسط فیلم سازان ترک ، در سال 1914 به وسیله فواد اوزکینای (Fuat Uzkinay) ، با عنوان سقوط یادواره آیستیفانوس (Ayastefanos) ، فیلم برداری شد.

بین سالهای 1922 تا 1939 ، تنها ، یک فرد به نام محسن ارطغرل (Muhsin Ertugrul) بر هنر سینمایی ترکیه تسلط داشت. فیلم های ساخته شده توسط وی ابتدا صامت بودند. تا سال 1923 هیچ هنرپیشه زن مسلمان ترک در سینمای ترکیه وجود نداشت ؛ در این سال ، فیلم پیراهن آتش (Atesten Gomlek) اولین فیلمی بود که در آن یک هنرپیشه زن ترک مسلمان ، ساهیده سونکا (Cahide Sonku) ، ایفای نقش کرد . برای اولین بار در سال 1932 دو فیلم ارطغرل در پاریس صداگذاری شد. بعد از این زمان ، فیلم ها در استانبول صداگذاری شد. این کارگردان با تهیه اولین فیلم رنگی به نام دختر قالیباف ، به حضورش در سینما ترکیه پایان دارد. در سالهای 1939 تا 1952 ، فیلمسازان جوان که عمدتاً در کشورهای اروپایی آموزش دیده بودند، وارد صنعت سینما و فیلم سازی شدند و فیلم هایی را به شیوه های جدید وارد بازار نمودند. در آن سال ها تنها دو شرکت فیلم سازی در کشور وجود داشت. در دهه شصت ، ترکیه تبدیل به پنجمین تولید کننده فیلم در جهان شد و تولید فیلم سالانه اش به سیصد فیلم رسید .  در مقایسه با سایر کشورها ، دست آوردهای سینمای ترکیه پس از سال 1950 بسیار درخور توجه است.

در سال های 1952 تا 1970 سینمای ترکیه بیشتر به مسائل اجتماعی روی آورد . بسیاری معتقدند که سینمای نوین ترکیه با فیلم آرزو (Umut) ، ساخته گونی (Guney) ، در سال 1970 ایجاد شد. این فیلم به شهرتی بین المللی دست یافت.

در اواخر دهه 70 میلادی ، سینمای ترکیه بابحران روبه رو شد که در دهه 80 نیز کم و بیش ادامه یافت و در این زمان مورد هجوم شرکت های عظیم غربی قرار گرفت. در طی سالهای اخیر دست اندر کاران سینمای ترکیه با تسلط نسبی بر وضعیت بحرانی حاکم ، به جایگاه مهم و متعادل دست یافتند و خود را در عرصه های بین المللی مطرح کردند.

از جمله کارگردانان مشهور ترکیه می توان به کارگردان کردتبار ترکیه ییلماز گونی (Yilmaz Guney) (1937 تا 1984) ، نوری بیلگه جیلان (Nuri Bilge Ceylan) (1959) برنده جایزه بهترین کارگردان در جشنواره فیلم کن 2008 و جایزه گرند پری  جشنواره فیلم کن 2011 و برنده بهترین فیلم خارجی زبان در اسکار 2011 ؛ فاتح آکین (Fatih Akin) (آلمانی ترک تبار)(1973) برنده جایزه خرس طلایی در جشنواره بین المللی فیلم برلین 2004 و برنده جایزه بهترین نمایشنامه نویس در جشنواره کن 2007 ؛ ماهسون کیرمزی گول (Mahsun Kirmizigul) (1969) نامزد اسکار 2009 برای بهترین فیلم غیر انگلیسی و ضد جنگ خود ،به نام خورشید را دیدم (I saw the sun) اشاره کرد .

تئاتر :

ریشه تئاتر ترکیه به نمایش های دراماتیک قبل از اسکان آنها در آناتولی بر می گردد. گفته می شود که قوم هیتایتی ها (Hittites) ، در حدود هزاره دوم قبل از میلاد ، از این هنر در مراسم مذهبیشان استفاده می کردند. در زمان عثمانی و سلجوقی نمایش های بسیاری در مراسم ازدواج ، تولد و غیره انجام می گرفت. مداحی و تعزیه خوانی توسط شیعیان و در قالب مذهبی ؛ کوکلا (Kukla) ، نوعی نمایش عروسکی ، بازی سایه ها یا کاراگوزهاسیوات (Karagoz-Hacivat) و اورتویون (Ortaoyunu) ، نوعی تئاتر در فضای باز ، از جمله سبک های تئاتر و نمایش سنتی مردم ترکیه هستند.  نمایش های عروسکی تا اواخر قرن نوزدهم توسعه یافتند؛ فرم نهایی مداحی در قرن شانزدهم شکل گرفت و عصر طلایی اورتویون هم در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیسنم بود. نمایش های اورتویون متن نداشتند و فی البداهه روی صحنه اجرا می شدند.

در عصر تنظیمات ، نمایشنامه نویسی تحت تاثیر تئاتر غربی بود . همچنین در این دوران نمایشنامه های کلاسیک غربی هم پس از انطباق و ترجمه به اجرا در می آمدند.اولین هنرستان تعلیم هنرپیشه و موزیسین با عنوان دارالبدیع (Darulbedayi) در سال 1914 تاسیس شد و نقش مهمی را ایفا کرد . پس از جمهوری ، تئاتر و نمایشنامه نویسی در سرتاسر کشور توسعه یافت. در سال 1936 هنرستان دولتی آنکارا (Ankara State Conservatory) و در سال 1949 تئاتر و اپرای دولتی ترکیه ایجاد شد. در این دوره تئاتر هر چه بیشتر به تئاتر غربی نزدیک شد.

در دهه های 60 و 70 میلادی فعالیت های نمایشی به شدت توسعه یافت و مجامع تئاتر خصوصی توسط افراد آماتور تاسیس شد.

در دهه 1980 ، تئاترهای دولتی در ترکیه تاسیس شدند و تئاترهای خصوصی نیز مورد حمایت دولت قرار گرفتند. نمایشنامه نویسی هم در دهه 80 ، از نظر کمی و کیفی دچار رکود شد؛ اما در سال های اخیر به واسطه سیاست های فرهنگی دولت دوباره بازسازی شد و تعداد نمایشنامه های ترکی ترجمه شده به زبان های خارجی افزایش پیدا کرد .

در حال حاضر ، تئاتر ایالتی ترکیه (Devlet Tiyatrolari) ریاست رسمی شرکت های تئاتر ترکیه را بر عهده دارد . این سازمان وابسته به وزارت فرهنگ و جهانگردی است وبیش از 25 صحنه نمایش در 19 شهر مختلف از جمله آنکارا ، آنتالیا ، ازمیر و استانبول دارد .

از مشهورترین نمایشنامه نویسان معاصر ترکیه می توان به تورگات ازاکمان (Turgut Ozakman) (1930) ، مکیت کوپر (Macit Koper) (1944) ، باسار سارکیسی (Basar Sabuncu)(1943) ، تازیحه آراز (Nezihe Araz) (1920  تا 2009) ، موراتان مورگان (Murathan Mungan) (1955) و بالگیسو اریناس (Bilgesu Erenus) (1943) اشاره کرد .


نظر
آخرین اخبار

ترانسفر زمینی وان گولو

ترانسفر زمینی وان گولو

۲۰ آبان ۱۳۹۸

ترانسفر زمینی شهرهای ترکیهشباویز پرواز این افتخار را دارد که بار دیگر با ...

اطلاعات بیشتر
درباره نخجوان

درباره نخجوان

۳۱ شهريور ۱۳۹۸

نخجوان یکی از قدیمی ترین شهرهای باکو و یک جمهوری خود مختار می باشد که منابع ...

اطلاعات بیشتر
چطور از فرودگاه جدید ...

چطور از فرودگاه جدید ...

۲۶ شهريور ۱۳۹۸

فرودگاه جدید استانبول فرودگاه جدید استانبول در سال گذشته افتتاح شد و از ۷ ...

اطلاعات بیشتر
جاذبه های ترابزون

جاذبه های ترابزون

۱۱ شهريور ۱۳۹۸

جاذبه های ترابزون ترکیه مسجد و موزه آیا صوفیهدر ابتدا با نام Hagia Sophia ...

اطلاعات بیشتر
راهپیمایی اربعین

راهپیمایی اربعین

۱۰ شهريور ۱۳۹۸

راهپیمایی اربعین حسینی زیارت اربعین بزرگترین گردهمایی عمومی سالانه جهان است ...

اطلاعات بیشتر