کانال تلگرام شباویز
×

منــــــو

جهت دریافت رایگان آخرین تورها در ایمیل خود عضو شوید.

جزیره های زیبای استانبول

استانبول - ترکیه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۳۸


ترکیه کشور ی که به راحتی می توان تنها به آن سفر کرد و لذت برد . من بارهای تنهایی به استانبول ، مارماریس و آنتالیا رفته ا م. در سال با خانواده خواهرم و همسرم به استانبول سفر کردیم. من بارها به استانبول سفر کردم ، خودم آذری زبان هستم و ترکی استانبولی را هم به خوبی بلدم . از گفتن این حرف ها منظورم این است که به خوبی استانبول را می شناسم و با مردم استانبول به خوبی ارتباط برقرار کرده ام . به جرات می توانم بگویم که استانبول شهری است که برای تمام سنین و سلایق مقصد گردشگری مناسبی محسوب می شود. همسرم در زمینه تبلیغات و کارهای هنری فعالیت دارد. او و دوستانش بارها به استانبول سفر کرده اند و از موزه های هنری که شامل مجسمه ، نقاشی و موسیقی می شوند دیدن کرده اند. مد لباس ، طراحی لباس و پوشاک در ترکیه بسیار قوی است، خود این یکی از جاذبه های گردشگری استانبول می باشد.
در هر مسافرت انتخاب هتل یک دغدغه اصلی می باشد، به دلیل ذات گردشگری و توریستی شهر استانبول اصلا لازم نیست شما یک هتل 5 ستاره رزرو کنید. به نظرم مهمترین چیز این است که یک هتل در موقعیت جغرافیایی خوب انتخاب کنید تا به راحتی به مراکز خرید ، میدان های اصلی ، جاذبه های گردشگری و ... دسترسی داشته باشید.
ما هتل بای مورات کرون سه ستاره را رزرو کرده بودیم . این هتل موقعیت جغرافیایی عالی دارد و دسترسی به مکان های مهم از این هتل بسیار آسان است. هتل در منطقه بی اوقلو می باشد.

hotel_by_murat_crown_shabavizparvaz_02

نمایی از هتل بای مورات کرون _ شهر استانبول

hotel_by_murat_crown_shabavizparvaz_01

نمایی از هتل بای مورات کرون _ شهر استانبول 

hotel_by_murat_crown_shabavizparvaz_05

نمایی از داخل هتل بای مورات کرون _ شهر استانبول 

hotel_by_murat_crown_shabavizparvaz_04

نمایی از داخل هتل بای مورات کرون _ شهر استانبول  

hotel_by_murat_crown_shabavizparvaz_03

سفر ما در اردیبهشت ماه به مدت 5 شب و 6 روز با پرواز اطلس گلوبال بود. هواپیما اطلس گلوبال به فرودگاه آتاتورک می رفت. کترینگ هواپیما خیلی عالی بود و هر یک ساعت و نیم ، یک بار پذیرایی می کردند. ما از کترینگ سرد و گرم هواپیما گرفتیم هر دو  خوب بود(کترینگ رایگان بود). یک پک وسایل خواب به خانواده هایی که بچه داشتند، رایگان دادند که شامل یک بالشت کوچک ، پتو نازک و یک پارچه بود. همین پک در هواپیمایی پگاسوس به مبلغ 15 دلار به شما داده می شود.  هوای استانبول کمی خنک بود به قدری که من در روز اول رفتم و لباس گرم خریدم. ما از قبل ترانسفر اختصاصی و early check in  و late check out گرفته بودیم. نوع اتاقمان را king suite انتخاب کرده بودیم. از مسیرهای متفاوتی می توان از فرودگاه به شهر استانبول رفت . این مسیری که راننده محترم انتخاب کرده بودند بسیار زیبا بود و تقریبا ساحل را می دیدیم ، قسمتهایی از حصارهایی ( روملی حصار - حصار رومی ها) که جنبه ی تاریخی دارند را هم می دیدیم.
 50 دقیقه در راه بودیم تا به هتل بای مورات برسیم. اتاق ها را تحویل گرفتیم و کمی استراحت کردیم سریع عازم بیرون هتل شدیم. چون بچه همراه خود داشتیم اول به پارک مینیاتور رفتیم . پارک مینیاتور استانبول هم برای بچه ها و هم برای بزرگسالان جذاب است. در این پارک تمام مناطق معروف و مشهور ترکیه ، در قالب کوچک ساخته شده است. این ماکت ها بسیار واقعی به نظر می آیند.
(مقبره مولانا ، جاذبه های شهر افس ، مسجد ایاصوفیه ...)
در کنار هر کدام از ماکت ها ، دستگاهی قرار داده شده ، این دستگاه ها گوشی دارند. شما با پرداخت یک تله می توانید گوشی را بر روی سر خود بگذارید و توضیحات ماکت را گوش کنید. فکر می کنم 7 یا 8 زبان متفاوت دارند. در آنجا بوفه هم هست می توانید چای و خوراکی خرید کنید.
هزینه کرایه ماشین در شهر استانبول خیلی زیاد است و بهترین راه برای گشت و گذار در شهر استفاده از حمل و نقل عمومی می باشد . به دلیل گران بودن کرایه ها ، وسایل حمل و نقل عمومی بسیار گسترده است و به تمامی نقاط مهم شهر دسترسی دارد.
برای رفتن به پارک مینیاتور استانبول می توان  به روش های متفاوتی رفت :
-    تراموا شیشانه (باید خط عوض کنید. به نظر من بهترین روش همین تراموا می باشد .)
-    اتوبوس
-    تاکسی
چون ما وقت زیادی نداشتیم مجبور شدیم تاکسی بگیریم. فاصله هتل تا پارک مینیاتور 20 دقیقه بود و هزینه آن 20 تله شد. برای برگشت هم دقیقا جلوی درب مینیاتور پارک اتوبوس به سمت خیایان استقلال وجود دارد. یکی از جاذبه  های خیابان استقلال ، قلعه گالاتا می باشد. این قلعه هم جالب بود. اگر به بالای برج گالاتا بروید می توانید منظره فوق العاده ای از شهر استانبول را مشاهده کنید .(هزینه ورود به برج 35 لیر است)  یک رستوران هم در آنجا هست که بسیار گران می باشد.
خوب است بدانید که برای بازدید از جاهای تاریخی و تفریحی شما می توانید از ساعت 9 صبح تا 6 عصر بازدید داشته باشید. روزهای تعطیل این بازه زمانی کمی بیشتر می شود.

miniaturk_museum_istanbul_shabavizparvaz_02

نمایی از پارک مینیاتور استانبول

miniaturk_museum_istanbul_shabavizparvaz_11

نمایی از پارک مینیاتور استانبول

هتل بای مورات کرون وسط جاده استقلال می باشد. در جاده استقلال جاذبه های گردشگری وجود دارد. یک کلیسا به نام آنتونیک و چندین خیابان قدیمی و خیلی معروف که هنوز به صورت فعال و پویا مردم مشغول کسب و کار هستند. کلیسا آنتونیک هم بسیار فعال است و در روزهای تعطیل به دلیل مراسم های خاص کلیسا ، به توریست ها اجازه ورود نمی دهند.
اگر می خواهید مزه یک قهوه ترک عالی را  یک منظره خوب بچشید، بهتر است در کنار قلعه گالاتا بروید و در قهوه خانه های آن قهوه ترک بخورید.
هزینه غذا در شهر استانبول خیلی ارزان نیست. می توانید غذاهایی از 8 لیر بخرید تا 70 لیر. وقتی در ایران یک پرس غذا با برنج سفارش می دهیم ، میزان برنج آن به قدری است که یک نفر را سیر کند ولی در استانبول وقتی یک پرس برنج سفارش می دهید میزان برنج کمی به شما داده می شود. به خاطر همین شما مجبورید غذای بیشتری سفارش دهید. به طور میانگین هزینه غذا در استانبول بین 30 تا 70 لیر برای هر نفر می باشد. ما غذاهای سنتی شهر استانبول را تست کردیم ، اسم غذاها : پیده ، لاهماجون ، اسکندر ، کوفته ، لقمه  ...
یک روز هم می خواستیم به میدان سلطان احمد برویم ، طبق معمول راه های متفاوتی داشتیم ،:
-    تراموا  (به طور مستقیم ، بعد از گذراندن 9 ایستگاه )
-    اتوبوس
-    مترو
توسط تراموا رفتیم . به طور مستقیم و خیلی راحت به میدان سلطان احمد رسیدیم. هر مسیری را که انتخاب کنید همان می تواند مسیر برگشت شما به هتل باشد. اطراف میدان سلطان احمد کلی مسجد وجود دارد. مسجد و موزه ایاصوفیه هم در آنجا قرار دارد. اگر اشتباه نکنم هزینه ورودی به موزه ایاصوفیه 35 لیر بود. اگر کسی بخواهد به قسمت مسجد ایاصوفیه وارد شود باید حتما روسری سر کند.

تصاویر غذاهای ترکیه :

Turkey_Hagia_Sophia_shabavizparvaz_08

پیته _ غذایی است که صبحانه و نهار و شام خورده می شود.

dolma_food_shabavizparvaz_10

دلمه _ یکی از محبوب ترین غذاهای ترکیه

Lavash_FOOD_shabavizparvaz_04

لواش _ یکی از محبوب ترین غذاهای ترکیه

فصر توپکاپی خیلی بزرگ و باشکوه است . قصر به چندین قسمت تقسیم شده و هر گوشه ی آن را به شکل موزه درآورده اند. بازدید از قصر یک روز وقت می خواهد ،هر کدام از بخش ها حدودا 35 تا 50 لیر هزینه دارد. ما از 10 صبح شروع کردیم و تا 5 عصر در محوطه بودیم. در قصر توپکاپی بسیار با شکوه است و همان گزاره تاریخی از جلوی چشمان شما عبور می کند. لباس ها ، طلا و جواهرات ، آشپزخانه های قصر ... به نمایش گذاشته شده است. تجملات ، امکانات و سبک قوی معماری عثمانی به رخ توریست ها کشیده می شود. سینان پاشا یک فرد بسیار قوی در زمینه معماری بوده و بسیاری از بناهای تاریخی معروف عثمانی کار این شخص بوده است . به عنوان مثال می توانم در مورد نوع پنجره های اتاق ها براتون بنویسم. آن زمان شیشه پنجره آنها دوجداره بوده است!! خیلی جالب است. پنجره ها به گونه ای ساخته شده که یک قسمت برای ورود و خروج بیشتر نور و دیگری برای ورود و خروج هوا طراحی شده. یکی دیگر از شگفتی های اتاق های قصر این است که در هر اتاق شما شیر آب می بینید. الان آب در آن ها روان نیست. الان جنبه ی معرفی و تاریخی دارد. ولی لوله کشی آن وجود دارد.

شیرهای آب متفاوتی دارند. مردم ترکیه مسلمان سنی هستند و نحوه ی وضو گرفتنشان با شیعه ها فرق دارد. نحوه ی آبخوری های آنها هم فرق دارد. یک مقدار شیر آب ، آبخوری پایین تر از آبخوری های ما قرار گرفته تا بتوانند برای وضو پای خود را بشویند. یک شیر آب یا ظرف آب پایین آبخوری ها قرار داده بودند تا حیوانات بتوانند از آن آب بخورند.(این کارشان را خیلی دوست داشتم)

تراس های بسیار بزرگی در کاخ وجود دارد و بسیار باشکوه و مجلل هستند. وقتی به تراس نگاه می کردم ابهت سلطان سلیمان در نظرم می آمد و فکر می کردم الان سلطان سلیمان بر روی تراس ایستاده است. وقتی از تراس اصلی به بیرون نگاه می کردم ، منظره وسیعی از شهر را می دیدم، خیلی خیلی منظره زیبا و شگفت انگیری بود. انقدر فضا برای عکسبرداری وجود دارد که من مجبور شدم رم (Ram)  16 گیگ عوض کنم و دوباره شروع به عکس برداری کنیم.

Topkapi_Palace_Istanbul_Turkey_01

نمایی از قصر توپکاپی

Turkey_Hagia_Sophia_shabavizparvaz_07

نمایی از موزه - مسجد ایاصوفیه

Turkey_Hagia_Sophia_shabavizparvaz_06

نمایی از موزه - مسجد ایاصوفیه

Turkey_Hagia_Sophia_shabavizparvaz_02

دور میدان سلطان احمد ، رستوران و کافه و مغازه های متفاوتی وجود دارد . با 10 دقیقه پیاده روی به بازار سنتی (گرند بازار)  (کاپالی چارشی) و میصیر چارشی رسیدیم. اگر دوست دارید سوغاتی هایی مثل ادویه و چیزهای صنایع دستی و سنتی بخرید این دو بازار بهترین مکان برای شما می باشد.

در آن اطراف حمام خرم سلطان وجود دارد (موقوف خرم سلطان بوده) ، از صبح تا ساعت 6 عصر برای خانم هاست و از 6 عصر به بعد برای مردها می شود.  بعد از گشت و گذار در بازار از میدان سلطان احمد با اتوبوس به منطقه زیتین بورنو رفتیم . مرکز خرید اولوویوم در آنجا قرار دارد. این مرکز خرید خیلی بزرگ و خوب است و تا ساعت 10 شب باز بود. بعد از مرکز خرید هم به هتل رفتیم.

جزیره بیوک آدا در استانبول (Buyukada)

یک روز به بیوک آدا رفتیم ، قیمت تور بیوک آدا 70 دلار بود. رفتن به جزیره بیوک آدا خیلی راحت است و می توان تنها با پرداخت 10 لیر به جزیره رفت و برگشت. ما از میدان تکسیم به مترو رفتیم و به ایستگاه کاباتاش رفتیم (هزینه مترو را می توان با کارت مترو یا خرید ژتون (سکه های پلاستیکی به مبلغ 5 لیر) پرداخت کرد) . وقتی از مترو رفتیم بیرون ، به اسکه رفتیم . در آنجا چندین کشتی بزرگ بودند. ما ژتون خریدیم . هزینه ژتون ورود به کشتی 5 لیر است.  در اسکه برنامه حرکت کشتی ها را ارائه می کنند. دوستان لطفا به برنامه کشتی ها خیلی دقت کنید تا آخرین کشتی که از جزیره بر می گردد را از دست ندهید(اگر اشتباه نکنم آخرین کشتی ساعت 7:30 عصر بر می گردد).

horse_carriage_princes_islands_shabavizparvaz_06

مدت 1:30 دقیقه طول کشید تا از اسکله شهر به جزیره بیوک آدا برویم. از اسکله شهر جلوی تک تک جزیره های بین راه ایستاد و مسافرینی پیاده و سوار می شدند. اگر کمی به مسیرها دقت کنید و نقشه ای همراه خود داشته باشید هیچ نگرانی برای گم شدن ندارید. هر مسیر رفتی که می روید همان مسیر برگشت هم می شود. مثلا برای جزیره ها باید ایستگاه کاباتاش استانبول سوار کشتی و موقع برگشت هم در این ایستگاه پیاده شوید.

سوار کشتی شدیم و به بیوک آدا رفتیم. کشتی سه طبقه بود. حدودا 400 تا 500 نفر می توانستند بر روی آن سوار شوند . خود کشتی جذابیت توریستی دارد. عکس های خیلی زیبایی می توانید بگیرید ، می توانید به مرغ های دریایی (مانتی) غذا بدهید . نسیم دریا که احساس می کردم خیلی لذت می بردم. از ملیت های متفاوتی در کشتی بودند ، گاهی ممکنه آدم های خوش ذوق هم در کشتی باشند و موزیکی هم نواخته بشه.  نکته ای که توصیه می کنم بهش توجه کنید:

زمانی که به جزیره رسیدید ، زمان برگشت خودتان را حساب کنید و ژتون برای برگشت خودتون بخرید. زمان برگشت ،  ممکنه تعداد مسافرین زیاد باشد و نتوانید ژتون بخرید و یا اینکه شلوغ باشد و شما اذیت شوید. ما ساعت 8 صبح از هتل بیرون آمدیم و ساعت 11صبح به بیوک آدا رسیدیم و بلیط برگشت برای ساعت 3 را خریدیم .

مناظر فوق العاده زیبایی در جزیره بود. خانه های قدیمی ، خانه هایی معروف در فیلم های ترک ، کالسکه (فایتون) ، دوچرخه ... چیرهایی بودند که به وفور به چشم می خورد.

horse_carriage_princes_islands_shabavizparvaz_05

افسانه ای جالب :

بعضی از مردم ترکیه اعتقاد دارند که اگر با خود قرقره نخی ببرید و از ابتدای جاده تا بالای جاده نخ را رها کنید. اگر نخ در بین راه پاره شود شما به حاجتی که می خواهید می رسید.  من دوستان زیادی دارم که در استانبول زندگی می کنند و می دانم که واقعا به این افسانه اعتقاد دارند و انجام می دهند. اگر بخواهید مسیر جاده ای را پیاده بروید و از کالسکه یا دوچرخه استفاده نکنید حدود 3 الی 4 ساعت طول می کشد.

- هزینه کالسکه (فایتون) 70 لیر است.

- هزینه دوچرخه 30 تا 40 لیر می باشد.

در پایین جاده مغازه ها و رستوران های زیادی وجود دارد . در مرکز جزیره یک میدان ساعت وجود دارد که توریست ها با آن عکس می گیرند. ما در رستوران یک ساندویچ خوردیم و هزینه ساندویچ بین 70 تا 80 لیر شد. (موقع برگشت به استانبول من یک ایستگاه زودتر پیاده شدم و مجبور شدیم دوباره ژتون بخریم و سوار کشتی بعدی شویم.)

قوانین حاکم بر جزایر استانبول متفاوت از قوانین شهرهای صنعتی بود. در بین جزایر مجموعه پرنسس ، بیوک آدا بزرگ ترین جزیره است. استفاده از وسایل نقلیه موتوری در جزایر استانبول ممنوع است و فقط باید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کرد. در این جزیره باید یا پیاده روی کنید یا از دوچرخه و کالسکه های اسبی استفاده کنید. خیلی فضای قشنگ و کلاسیکی است. هر شخص عادی نمی تواند در این جزیره خانه داشته باشد ، حتما باید شرایط خاصی داشته باشد تا در این فضای زیبا خانه داشته باشد. در قسمت های تاریخی استانبول مثل منطقه آکسارای یا در جزایر ساخت و ساز و حتی تعمیرات با نظارت دقیق دولت انجام می شود تا از شان تاریخی آن منطقه کم نشود.

در بیوک آدا هتل با تایپ بوتیک وجود دارد و کسانی که مایل باشند می توانند این بوتیک ها را رزرو کنند. استانبول هفت جزیره مهم دارد به نام های : بیوک آدا (Buyuk ada) ، هیبلی آدا (Heybeli ada) ، بورگاز آدا (Burgaz ada) ، کینا لایدا (Kinalaida) ، صدف اداسی (Sedef adasi) ، یاسی ادا (Yassi ada) ، سیوری ادا (Sivri ada) .

horse_carriage_princes_islands_shabavizparvaz_02

من به عروسی دعوت شده بودم. شب قبل عروسی ،مراسم حنابندان داشتند. مراسمشون خیلی برام جالب بود. لباس عروس ، قرمز رنگ بود . لباس اطرافیانش هم همان مدل بود ولی به رنگ های متفاوت. مادر داماد یک سکه در دست عروس گذاشت و روی آن حنا گذاشت. برای عروس آهنگ می خواندند ، عروس به گریه افتاد. بعد از اینکه عروس به گریه افتاد تازه حنابندان رسمی شروع شد. خانواده عروس به اطرافش آمدند و با هم شعر می خواندند و می رقصیدند.

جالب است بدانید که ، پذیرایی حنابندان از شیرینی هایی است که خودشان پخته اند. 

شب بعد هم عروسی در سالن بود.

روز آخر سفر از میدان تکسیم  به مترو رفتیم  و بعدش به مرکز خرید گرند جواهر رفتیم. دسترسی به این مرکز خرید از میدان تکسیم خیلی راحت است. (گرند جواهر در منطقه شیشلی یا مجیدیه کو قرار دارد.) مرکز خرید تا ساعت 12 باز است .

یکی از مناطقی که پیشنهاد می کنم حتما بروید منطقه امینونو ساحلی است. دوستم به دنبال ما آمد و ما را با ماشین خودش برد ولی شما عزیزان می نوایند با تاکسی (تاکسی راحتتر است) یا اتوبوس به امینونو بروید. حتی خیابان امینونو هم خیلی زیباست. قدیمی ترین بانک ، پست ... در این خیابان قرار دارند. مسیر پیاده روی اش هم بسیار زیبا است.

در اینجا ماهی گیرها ، ماهی هایی را که صید کرده اند را می آورند و همانجا می فروشند . کسانی هم هستند که همانجا ماهی را کباب و سرخ می کنند و سرو می کنند. خیلی خوشمزه بود. هزینه این لقمه ماهی (کمک) 7 لیر است. ماهی را با ترشی سرو کردند.

روز بعد هم باید وسایل را جمع می کردیم و عازم فرودگاه می شدیم. من هتل بای مورات کرون را به بقیه پیشنهاد می کنم.

موفق باشید

horse_carriage_princes_islands_shabavizparvaz_07

نمایی  از منازل در جزیره بیوک آدا

horse_carriage_princes_islands_shabavizparvaz_08

نظر
  • هدیه ۱۷ فروردين ۱۳۹۷

    ممنون که اطلاعات خوبی را گذاشتی، من ماه دیگه می خوام برم استانبول . صحبتهات به دردم خورد.

تورهای دارای اعتبار و مرتبط

تور استانبول آذر ماه 6 شب
استانبول
6 شب
ایران ایر تور

تور استانبول آذر ماه 6 شب

قیمت 7095000
تور استانبول آذر ماه 5 شب
استانبول
5 شب
ایران ایر تور

تور استانبول آذر ماه 5 شب

قیمت 6795000
تور استانبول آذر ماه 4 شب
استانبول
4 شب
ایران ایر تور

تور استانبول آذر ماه 4 شب

قیمت 6445000
تور استانبول آذر ماه 3 شب
استانبول
3 شب
ایران ایر تور

تور استانبول آذر ماه 3 شب

قیمت 6145000
تور آلانیا 19 آذر ماه
آلانیا
6 شب
پگاسوس

تور آلانیا 19 آذر ماه

قیمت 5590000
تور آلانیا 19 آذر ماه
آلانیا
6 شب
پگاسوس

تور آلانیا 19 آذر ماه

قیمت 5590000

آخرین اخبار

فرم های مخصوص ورود به ...

فرم های مخصوص ورود به ...

۱۶ اسفند ۱۳۹۹

کلیه مسافرین هواپیمایی پگاسوس قبل از پرواز قوانین و ...

اطلاعات بیشتر
قوانین و مقررات سفر به ...

قوانین و مقررات سفر به ...

۱۰ اسفند ۱۳۹۹

صدور ویزای امارات برای ایرانیان، از روز پنج‌شنبه ۲۵ فوریه ۲۰۲۱ (۷ اسفند ...

اطلاعات بیشتر
برترین ایرلانهای ترکیه

برترین ایرلانهای ترکیه

۲۴ بهمن ۱۳۹۹

پروازهای ترکیه | فرودگاه های بین المللی ترکیه عبارتند از: ...

اطلاعات بیشتر
دسرهای سنتی ترکیه

دسرهای سنتی ترکیه

۲۴ بهمن ۱۳۹۹

باقلوا باقلوا یکی از محبوب ترین شیرینی های ترکیه و دسرهای ...

اطلاعات بیشتر
الزام تست پی سی آر

الزام تست پی سی آر

۱۵ بهمن ۱۳۹۹

الزام ارائه تست پی سی آر برای کلیه مسافرین پروازهای ورودی هواپیمایی پگاسوس ...

اطلاعات بیشتر