کانال تلگرام شباویز
×

منــــــو

جهت دریافت رایگان آخرین تورها در ایمیل خود عضو شوید.

شلوارک و صندل در زمستان باکو

باکو - آذربایجان ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۰۲
شلوارک و صندل در زمستان باکو


من و خانواده همسرم تصمیم گرفتیم به کشور آذربایجان ، شهر باکو سفر کنیم. قبلا به شهرهای متفاوتی در ترکیه و امارات سفر کرده بودیم. این بار می خواستیم به باکو برویم . تاریخ رفتن ما 5 تا 9 مهرماه 96 بود. با توجه به اینکه تنها یک هفته از تابستان گذشته بود ، ما هم لباس های تابستانی خود را برداشتیم و رهسپار باکو شدیم .

بلیط های ما نفری 1450.000 تومان با هواپیمایی آزال شد. از قبل پرس و جو کرده بودم و می دانستم که هزینه تاکسی زیاد نمی شود به خاطر همین تور چارتر نخریدم . هتل و پرواز را جداگانه تهیه کردم. به دلیل ساعت پروازی بد هواپیمایی من early check in  و late check out گرفته بودم. در اینجا از آژانس شباویز تشکر می کنم . اطلاعات خوبی در مورد کرایه تاکسی ، مراکز خرید ، جاهای دیدنی باکو ، پول رایج باکو ، هتل ها و غیره به ما داده بود.

ما ساک و وسایل مورد نیاز یک سفر 4 شب و 5 روز جمع کردیم . به فرودگاه رفتیم و ساعت 1:30 دقیقه بامداد پروازما انجام شد و بعد از 50 دقیقه  به فرودگاه حیدر علی اف شهر باکو رسیدیم.کترینگ هواپیمایی افتضاح بود و بیشتر خوراکی های پولی را سرو می کردند مثل انواع شکلات و نسکافه وغیره . وقتی در آسمان شهر باکو بودیم هواپیما تکان هایی داشت که من فکر نمی کردم به خاطر آب و هوای بد شهر باشد ولی وقتی هواپیما می خواست فرود بیاید تکان محکمی خورد و نشست. باورتون نمیشه با چه صحنه ای روبه رو شدیم!

baku_airport_heydar_aliyev_shabavizparvaz_05

تصویر فرودگاه حیدر علی اف باکو در کشور آدربایجان

بارون شدیدی می آمد و پامون توی آب بود! تمام پرسنل فرودگاه و کسانی که استقبال دیگر مسافران آمده بودند لباس زمستانی پوشیده بودند ، پالتو ، بوت ، شالگردن... اون لحظه فقط به محتویات چمدانم فکر می کردم که لباس های تابستانی بود!! حسابی در فرودگاه یخ کرده بودیم .

 فرودگاه مجهز و خوبی داشتند. مسائل امنیتی فرودگاه خیلی بالا بود. حتی کفش های ما را هم در دستگاهی قرار دادند و چک کردند. اسکن چشم هم داشتند و انجام دادند. زمانی گذشتن از گیت تمام خانواده همسرم و همسرم رد شدند ولی مسئولین فرودگاه به من گیر دادند که تو ارمنی هستی و نباید وارد باکو شوی!!!!!

40 دقیقه من داشتم بحث می کردم که پاسپورت من را چک کنید ، من ارمنی نیستم ! خیلی ترسیده بودم چون اصلا باور نمی کردند. در آخر سوپر وایزر حراست آمد و مدارک را بررسی کرد و بعد از بررسی نام پدرم و مشخصات خانواده ام ، اجازه دادند که از گیت گذر کنم.

heydar_aliyev_airport_shabavizparvaz_01

تصویر فرودگاه حیدر علی در شهر باکو کشور آذربایجان

heydar_aliyev_airport_shabavizparvaz_02

تصویر داخل فرودگاه حیدر علی در شهر باکو کشور آذربایجان

heydar_aliyev_airport_shabavizparvaz_04

تصویر داخل فرودگاه حیدر علی در شهر باکو کشور آذربایجان

در بیرون فرودگاه تاکسی های زیادی بودند. با یکی از تاکسی ها صحبت کردیم و می گفت 35 مانات می گیرد و ما را به هتل می برد ولی بعد چونه زدن قبول کرد که 20 مانات بگیرد و راضی شد. 45 دقیقه ای طول کشید تا به هتل آمبر چهار ستاره برسیم. هتل آمبر یک هتل معمولی و خوب بود. خدمات هتل فقط صبحانه بود. صبحانه هتل بسیار مفصل و عالی بود. می توانم بگویم چیزی کمتر از صبحانه های شهر استانبول ندارد.

تقریبا ساعت 5 صبح به هتل رسیدیم . به راحتی پذیرش شدیم و اتاق های خوبی گرفتیم. بعدش به اتاق ها رفتیم و استراحت کردیم.

hotel_amber_baku_shabavizparvaz_01

تصویر هتل آمبر (Hotel Amber) در شهر باکو

hotel_amber_baku_shabavizparvaz_02

تصویر هتل آمبر (Hotel Amber) در شهر باکو

hotel_amber_baku_shabavizparvaz_03

تصویر هتل آمبر (Hotel Amber) در شهر باکو

hotel_amber_baku_shabavizparvaz_04

تصویر هتل آمبر (Hotel Amber) در شهر باکو

روز اول بارونی بود ، ما هم درصدد این بودیم که پوشاک گرم تهیه کنیم تا سرما نخوریم. از رسیپشن در مورد مبلغ کرایه تاکسی و نحوه ی رفت و آمد به مراکز خرید و جاهای دیدنی را پرسیدیم. آنها نقشه شهر را به ما دادند و گفتند قیمت تاکسی ها بین 5 تا 6 مانات است. ولی خوب به مسافتی هم که طی می شود مرتبط است. رسیپشن برای ما تاکسی گرفت و تاکسی ما را به مرکز خرید گنجلیک برد . مرکز خرید بزرگ و چند طبقه ای بود که همه ی برندهای مهم در آن وجود داشتند. طبقه بالای مرکز خرید گنجلیک رستوران های متفاوتی وجود داشت و ما به مک دونالد رفتیم. بعد از آن در شهر به گشت و گذار پرداختیم. خیلی شهر قشنگ و زیبایی بود.

ganjlik_mall_baku_shabavizparvaz_01

نمایی از مرکز خرید بزرگ گنجلیک (Ganjlik Mall)  در شهر باکو

Ganjlik_Mall_Baku_shabavizparvaz_02

نمایی از مرکز خرید بزرگ گنجلیک (Ganjlik Mall)  در شهر باکو

زمانی که ما به باکو رفته بودیم ایام عاشورا و تاسوعا بود. شیعیان شهر باکو هم به عزاداری می پرداختند. مردم به مساجد می رفتند و عزاداری می کردند و خوبی برگزاری این مراسم این بودکه هیچ تداخلی با توریست ها نداشتند.

ما می خواستیم تور کشتی بگیریم که هزینه عادی آن 5 مانات بود . ولی باید تعداد حداقل شرکت کنندگان 100 نفر می شد. ما فقط 20 نفر بودیم و نمی خواستیم هزینه ی بیشتری بدهیم. به خاطر همین تور کشتی هم کنسل شد. تورمکان های تاریخی برگزار می شد ولی من دوست نداشتم به مکان های تاریخی بروم.

زیبا ترین خیابان شهر باکو ، خیابان تاگووا است . این خیابان خیلی شیک و زیبا است. پر از مغازه ها و رستوران های خوش رنگ و لعاب هستند. در مدتی که در باکو بودیم به مرکز خرید پارک بولوارد رفتیم . پارک بولوارد مرکز خرید بزرگی است که نزدیک دریا هم هست. اگر می خواهید در مرکز شهر هتل بگیرید باید یکی از هتل های هیلتون ، پارک این ، جی دبلیو آبشرون را انتخاب کنند و نوع رو به دریا بگیرند. این هتل ها و مرکز خرید پارک بولوارد در مرکز شهر قرار دارند.

targov_street_baku_shabavizparvaz_02

نمایی از خیابان زیبای تارگوا (Targov Street)در شهر باکو

targov_street_baku_shabavizparvaz_01

نمایی از خیابان زیبای تارگوا (Targov Street)در شهر باکو


در کنار پارک بولوارد کافه های کوچک و زیبایی قرار دارد . کافه ها رو به دریا هستند و چای و قهوه و قلیون سرو می کنند. ما به یکی از این کافه ها رفتم و بر روی صندلی ها نشستیم چون هوا سرد بود برای ما پتو آوردند و ما پتوها را دور خودمان پیچیدیم. البته در کنار کافه نرده هایی قرار داشت و باعث می شد شما نتوانید به کنار اسکله بروید. مردم باکو اصلا انگلیسی بلد نبودند و نمی توانستیم به راحتی ارتباط برقرار کنیم. فقط چند تا از مغازه دار ها بودند که چند تا کلمه فارسی بلند بودند و خیلی کم می توانستیم صحبت کنیم.

traditional_baku_clothes_shabavizparvaz_01یکی از رستوران هایی که به ما خیلی سفارش می شد برویم ، رستوران شیکه بود. ما از یک تاکسی خواستیم ما را به این رستوران معروف ببرد . پرسنل رستوران لباس های محلی پوشیده و خیلی زیبا بودند. در کنار رستوران مغازه ای بود که لباس های محلی می فروخت. فضای داخل رستوران بسیار زیبا بود، دکوراسیون رستوران از جنس چوب بود. ما در رستوران شیکه ، لوله کباب سفارش دادیم . سه قطعه کباب ، مثل کباب کوبیده ایرانی، فقط قطور تر . خیلی خوشمزه بود.انواع دسر و پیش غذا هم دادند. قیمت هر کباب به همراه مخلفات 10 مانات شد. ما برنج هم سفارش دادیم . برنجی که آوردند هم خیلی خوب بود مثل برنج ایرانی با همان عطر و بو. دوغ یا به زبان ترکی آیران باکو خیلی خوشمزه بود حتما بخورید. چند نکته کوچولو هم در ادامه ذکر می کنم.

-         پول رایج کشور باکو مانات می باشد. هر مانات تقریبا 2400 تومان بود.

-         فرهنگ رانندگی ترک ها خیلی خوب بود و در سطح شهر رانندگی خوبی داشتند. چون هنوز صنعت گردشگری و توریست در باکو قوی نیست ، بهتر است کارت ویزیت هتل را همراه داشته باشید و وقتی خواستید تاکسی بگیرید به راننده نشان دهید.

-         شهر سازی و زیبا سازی شهر باکو خوب بود و ساختمان های زیبایی داشتند.

-         به نظر من مدت زمانی که برای شهر باکو می شود در نظر گرفت همان 4 روز می باشد و در 4 روز می توانید به خوبی از این شهر دیدن کنید. بیشتر از این حوصله توریست سر می رود.

ما در روز آخر اتاقمان را تقریبا ساعت  7 عصر تحویل دادیم و تاکسی گرفتیم و ساعت 8:30 به فرودگاه رسیدیم. و برگشتیم به ایران

نظر
آخرین اخبار

فرم های مخصوص ورود به ...

فرم های مخصوص ورود به ...

۱۶ اسفند ۱۳۹۹

کلیه مسافرین هواپیمایی پگاسوس قبل از پرواز قوانین و ...

اطلاعات بیشتر
قوانین و مقررات سفر به ...

قوانین و مقررات سفر به ...

۱۰ اسفند ۱۳۹۹

صدور ویزای امارات برای ایرانیان، از روز پنج‌شنبه ۲۵ فوریه ۲۰۲۱ (۷ اسفند ...

اطلاعات بیشتر
برترین ایرلانهای ترکیه

برترین ایرلانهای ترکیه

۲۴ بهمن ۱۳۹۹

پروازهای ترکیه | فرودگاه های بین المللی ترکیه عبارتند از: ...

اطلاعات بیشتر
دسرهای سنتی ترکیه

دسرهای سنتی ترکیه

۲۴ بهمن ۱۳۹۹

باقلوا باقلوا یکی از محبوب ترین شیرینی های ترکیه و دسرهای ...

اطلاعات بیشتر
الزام تست پی سی آر

الزام تست پی سی آر

۱۵ بهمن ۱۳۹۹

الزام ارائه تست پی سی آر برای کلیه مسافرین پروازهای ورودی هواپیمایی پگاسوس ...

اطلاعات بیشتر